Dr. Bahar Salihoğlu Kural, çocuk sağlığı ile ilgili sorularınızı yanıtlıyor.
Kızım çok kilolu
4 yaşında bir kızım var ve çok kilolu, hatta obezite hastası. Ona nasıl bir diyet ve spor programı uygulamalıyım?

Esen Bahadır/İstanbul

Çocuklarda obezite artık daha sık karşılaştığımız bir sağlık problemi olmaya başladı. Beslenme alışkanlıkları ve fiziksel aktivitenin azalması en önde gelen sebepleri oluşturuyor. Burada ebeveynlerin ve doktorların dikkatli olması gerekiyor. Sağlık takiplerinde hızlı kilo alan çocukların fark edilip, günlük beslenmelerinin sağlıklı bir biçimde ayarlanması gerekiyor. Obezite gelişmeden, kilo kontrolünün yapılması oldukça önemli. Obezitenin tedavisi çocuklarda diyet ve sporla hemen çözümlenecek kadar kolay değil. Çocuk doktoru, bazen çocuk endokrinolojisi uzmanı ve diyetisyen kontrolü altında takip edilecek bir program oluşturulması gerekiyor. Çoğu zaman kilo verilmesi yerine, bir süre çocuğun kilo almasını önlemek de tedavi için yeterli olabiliyor. Ailelerin beslenme alışkanlıklarını yeniden gözden geçirmeleri, öncelikle anne-babanın sağlıklı beslenmeye başlayıp, evde çocuğun yememesi gereken gıdaları bulundurmamaları, ailenin hayatına sporun dahil edilmesi gibi, herkes için sağlıklı yaşam kurallarını uygulamanız ilk adımı atmanız için yeterli. Çocuğunuzun tedavisi için doktorunuza başvurmanızı öneririm.

İnek sütüne alerjisi var
Merhaba, benim 7 aylık bir oğlum var. İnek sütüne alerjisi olduğu ortaya çıktı. Sadece keçi sütü ve keçi ürünleri tüketebileceğim söylendi. Lütfen bu konuda bir yol gösterin, çünkü keçi ürünleri ve mamaları çok masraflı oluyor.

Buket Çolak/İstanbul

Anne sütü ile beslenen çocuklarda besin alerjisi hemen hemen hiç gözlenmez. Keşke anne sütü vermeye devam edebilseydiniz. İnek sütü alerjisi gelişen bebeklerde çoğu zaman soya özlü mamalara ve bazen keçi sütüne karşı duyarlılık da olabiliyor. Bu yüzden keçi sütü kullanabilmeniz de bir şans. Keçi sütünden elde edilen yoğurt ve peynirleri bulmanız da zahmetli oluyordur, ama şu an için başka bir alternatifi yok.

Bebeğimin dişleri sarımsı bir renk
Bebeğimin dişleri yeni çıkıyor, ama diş rengi beyaz değil, biraz sarımsı. Diş rengini neler bozar ve alabileceğim önlemler nelerdir?
Bahar Aktan/Sivas

Diş renginin değişmesine engel olan en önemli etken temizliktir. Bebeklerin dişleri çıktıktan sonra ıslak bir mendille, günde 1-2 kez dişleri silinmelidir. İlaç kullanımı da (demir ilacı gibi) diş üzerinde lekelenmeler yapabilir. Demiri bir damla ile ağzının içine sıkarak dişle teması önlemek bu renk değişikliğinin önüne geçmeniz için yeterli olur. Dişin çarpma ile zedelenmesi de diş rengini bozar. Genetik bir özellik olan diş minesinin zayıflığı da diş rengini etkiler. Fazla klor kullanımı da dişte lekelenmelere yol açabilir. Sarılık, kalp hastalığı gibi ciddi hastalıklar sonrasında da diş renginde sararma olabilir.

Skolyoz nasıl iyileşir?
5 yaşındaki kızımda skolyoz başlangıcı çıktı. Bu yüzden onu sık sık yüzmeye götürmeye başladım, başka neler yapabilirim? Bu hastalık nasıl geçer?

Arzu Akgün/Manisa


Skolyoz, omurganın yana doğru eğimleşmesi olarak tanımlanabilir. 3 çeşidi vardır. Başlangıç yaşı, skolyozun derecesi, beraberinde başka bir iskelet anomalisi bulunup bulunmamasına göre sınıflanır. Sizin çocuğunuzunki yeni fark edilmiş olması ile juvenil skolyoz olduğunu düşündürüyor. Bu tip skolyoz kız çocuklarda daha sıktır ve ilerleme eğilimindedir. Spor ve günlük germe egzersizleri ile ilerlemesi durdurulabilir.


Masal Köy'ün prensesi bebek bekliyor...
2005 Best Model birincisi melez manken Tuğçe Güder , geçen yıl işadamı Uğur Karas ile evlendi. Ve arayı açmadan anne...
Okul rehberi
Artık okul zamanı geldi! Ziller bu defa sizin küçüğünüz için çalıyor. Kimi ilk kez anaokuluna kimi de ilkokula başlayacak. Onların bu süreçte...
Bebeğinizin kapak yıldızı olmasını ister misiniz?
Fotoğraflar sayfamız büyük ilgi görüyor ve her ay kapak yıldızı doğmaya devam ediyor.
Anasayfa | Aile & İlişkiler | Aktüel | İsim Sözlüğü | Hastaneler | Her Ay | İçindekiler | Künye / İletişim | Bize Ulaşın | Abonelik | Dijital Abonelik

Turkuvaz Medya Grubu Copyright © 2003-2007 Tüm hakları saklıdır.
TURKUVAZ HABERLEŞME VE YAYINCILIK A.Ş.
Üretim ve Tasarım

Turkuvaz Medya Dijital