Doktorunuz yanıtlıyor.. .
Çocuğunuzun sağlığı ve gelişiminde her şey yolunda mı? Cevabınız "Hayır"sa bize yazın. Uzmanımız sorularınızı yanıtlıyor…
Çocuğum uyku sırasında sürekli terliyor...
30 aylık kızımın, uykuya geçtiği anda, özellikle baş kısmı çok terliyor. Bebekliğinden bu yana aynı problemi yaşıyoruz. Saçları bu yüzden sürekli ıslak kalıyor. Bununla ilgili ne yapmamızı önerirsiniz? Böyle terlemesinin nedeni nedir?
Kadriye Akgün/İstanbul

Bazı çocukların baş bölgesi çok terler. Raşitizm, hipoglisemi, obezite ve bazı metabolik sorunlardan dolayı da görülebilir. Ama çoğunlukla hiçbir neden bulunamıyor. Şöyle bir düşünce var; çocukların baş ve vücut oranları erişkinlere göre büyüktür, bu yüzden ısı kaybı baş bölgesinde daha fazla olur (Bebeklere şapka giydirilmesinin esas nedeni de budur). Isı kaybı olurken, başta terleme de olabilir. Terlemesinin bir zararı olmaz. Saçlarını kısaltmanız, pamuklu yastık kılıfı kullanmanız, yastığını terledikçe değiştirmeniz, ensesini, saçlarını kurulamanız yeterlidir.

Bebeğimin sağlıklı gelişimi için yapılması gereken aşılar nelerdir?
Hamileyim ve ilk kez anne olacağım. Bebeğim doğduktan sonra ilk ayında yapılması gereken aşı ve tahlillerin ne olduğu hakkında bilgi verir misiniz?
Arzu Mertan/ Ordu

Bebeğiniz doğduktan sonra çocuk doktoru tarafından muayene edilecektir. Bu arada size bebeğinizin sağlığı hakkında hemen bilgi verilecektir. Hastaneden taburcu olurken kan grubu, varsa sarılık (hiperbilirubinemi) kontrolü için kan alınır. Fenilketonuri testi (zeka testi olarak biliniyor), bebeğiniz genellikle 3-5 günlükken topuğundan alınan birkaç damla kanla yapılır. Aynı zamanda alınan kandan "Doğumsal Hipotiroidi" tespiti için tiroid hormonlarına da bakılır. Şimdilerde birçok doğumsal hastalığın erken tanımlanmasında tarama testlerinin içeriği daha da genişliyor. Aşılara gelince; bebeğiniz doğduğunda Hepatit B aşısı yapılır. Bu aşının tekrarı bebeğiniz 1 aylık olduğunda yapılır. İlerleyen aylarda doktorunuz sizi bir sonraki yapacağı aşı hakkında bilgilendirecektir. Bebeğinizi sağlıkla büyütün.

Grip aşısı 6 aylıktan büyük çocuklara ve erişkinlere sonbahar aylarında
uygulanıyor!
8 aylık oğlum grip oldu. Bir aydır devam ediyor ve bana da geçti. Gripten kurtulmamın en kolay yolu nedir? Gribin tekrarlamaması için neler yapmalıyım, nasıl beslenmeliyiz?
Semra Demir/İstanbul

Soğukalgınlığı, grip, viral hastalıklardandır. Yani tedavisinde antibiyotik kullanılmaz. Çocuğunuzun bu hastalıkları kendi bağışıklık sistemiyle yenmesi gerekir. Hastalık insandan insana temas veya hava yolu ile bulaşır. Sıkı temastan kaçınmak, elleri bol bol yıkamak, hasta kişinin eşyalarını kullanmamak gibi koruyucu önlemleri almanızı öneririm. Vitaminlerin destekleyici etkisi de vardır. Ayrıca siz ve bebeğiniz grip aşısı olabilirsiniz. 6 aylıktan büyük çocuklara ve erişkinlere sonbahar aylarında uygulanıyor. Hiç aşılanmamış 6 ay-9 yaş arası çocuklara birer ay ara ile iki kez, daha önce aşılanmış kişilere tek doz öneriliyor. Grip aşıları, her yıl salgın yapabileceği düşünülen türlere karşı hazırlanır, yani tüm çeşitlere karşı koruma sağlamaz. Doktorunuza konuyu danışın.

Bebeğim neden yaşıtlarına göre zayıf duruyor?
5 aylık bir oğlum var. Çevremdeki arkadaşlarımın çocukları, oğlumla aynı yaşta olmalarına rağmen, daha gelişmiş. Benim oğlum onların yanında minicik kalıyor. Halbuki onu anne sütüyle besliyorum. Anne sütü alan bebeklerin daha iyi ve sağlıklı geliştiğini biliyorum. Fakat buna rağmen neden oğlum yaşıtlarına göre zayıf duruyor?
Çiğdem Durmuş/İzmir

Öncelikle sadece anne sütüyle bebeğinizi beslediğiniz için sizi kutlarım. Bebeğiniz her ay ihtiyacı olan kiloyu alıyor ve gereken şekilde büyüyorsa, anne sütünüz yeterli demektir. Bu çocuk doktorlarının istediği ideal durumdur. Toplumumuzda oluşmuş yanlış bir kanı var; bebek ne kadar şişman, gürbüzse, o kadar sağlıklıdır. Bu yanlıştır, sağlıklı bebek, ilk 6 ay anne sütüyle beslenen, her ay yapılan kontrollerinde normal gelişen bebektir. Ayrıca her bebeğin fiziki yapısı birbirinden farklıdır. Ailevi özellikler de onun gelişimini etkiler. Siz bebeğinizi her istediğinde emzirin ve ilk 6 ay bu şekilde devam edin. Sonrasında karma beslenmeye başlayacak, bebeğinizi sağlıklı bir şekilde büyüteceksiniz.


Küçük şöhretler...
Televizyondaki küçük oyuncu karakterlerinden etkilenen çocuğunuz, ünlü mü olmak istiyor? Bu konuda ne yapacağınızı...
Hamilelikte KIŞ HASTALIKLARI
Rüzgar artık daha sert esiyor, paltolarımızın içinden soğuk hava sinsice süzülüveriyor; beraberinde hastalıkları da getirerek... Anne adaylarının...
Çocuğunuzun kapak yıldızı olmasını ister misiniz?
Fotoğraflar sayfamız sizden büyük ilgi görüyor ve her ay bir kapak yıldızı doğmaya devam ediyor. Bebeğinizin...
Anasayfa | Aile & İlişkiler | Aktüel | İsim Sözlüğü | Hastaneler | Her Ay | İçindekiler | Künye / İletişim | Bize Ulaşın | Abonelik | Dijital Abonelik

Turkuvaz Medya Grubu Copyright © 2003-2007 Tüm hakları saklıdır.
TURKUVAZ HABERLEŞME VE YAYINCILIK A.Ş.
Üretim ve Tasarım

Turkuvaz Medya Dijital