Doktorunuz yanıtlıyor.. .
Çocuğunuzun sağlığı ve gelişiminde her şey yolunda mı? Cevabınız "Hayır"sa bize yazın. Uzmanımız sorularınızı yanıtlıyor…
Bebeğimde göbek fıtığı var...

Yeni doğan bebeğimde göbek fıtığı olduğunu öğrendim. Doktorlar bunun ameliyatla alınabileceğini söylediler. Minik yavrumun böyle bir operasyon geçirmesi beni tedirgin ediyor. Göbek fıtığı dünyaya yeni gelmiş bir çocukta nasıl meydana gelir?
Şirin Yalın/İzmir

Göbek fıtığı bebeklerde sıkça karşılaşılan bir durumdur. Karın kaslarının göbek etrafındaki bölümünün tam gelişmemesi sonucu, bu bölgenin zayıf olması olarak açıklanabilir. Burada korkulan nokta, bu zayıf bölgeden bağırsakların girip, sonra kendiliğinden çıkamaması yani oraya sıkışıp kalmasıdır. Çoğu göbek fıtıkları 1 yaşına kadar karın kasları geliştikçe kendiliğinden kapanır, cerrahi müdahaleye gerek yoktur. Fıtık genişse, kendiliğinden kapanamayacaksa, o zaman ameliyatla kapatılmalıdır. Başka yöntemlerin yararı yoktur.

Yeni doğan bebeğin ilk bakımı nasıl olmalı?

Hamileliğimin son günlerindeyim. Bebeğim doğduktan sonra ilk bakımını nasıl yapmalıyım ve aşıları neler olmalıdır?
Müge Eryaman/Ankara

Bebeğiniz doğduktan sonra, çocuk doktoru tarafından muayene edilecektir. Bu arada size bebeğinizin sağlığı hakkında hemen bilgi verilecektir. Hastaneden taburcu olurken kan grubu, varsa sarılık (hiperbilirubinemi) kontrolü için kan alınır. Fenilketonuri testi (zeka testi olarak biliniyor) bebeğiniz genellikle 3-5 günlükken topuğundan alınan birkaç damla kanla yapılır. Aynı zamanda alınan kandan "Doğumsal Hipotiroidi" tespiti için tiroit hormonlarına da bakılır. Şimdilerde birçok doğumsal hastalığın erken tanımlanmasında tarama testlerinin içeriği daha da genişliyor. Aşılara gelince de, bebeğiniz doğunca Hepatit B aşısı yapılmalıdır. Bu aşının tekrarı bebeğiniz 1 aylık olunca yapılır. Sonraki aylarda doktorunuz sizi bir sonraki yapacağı aşı hakkında bilgilendirecektir.

Bebeğim prametüre doğdu.

Şu anda 8 aylık olan bebeğim diğer yaşıtlarına göre daha küçük ve minyon duruyor. Erken doğum yapmamın bununla bir ilgisi olabilir mi?
Sinem Tuna/Antalya


37. hamilelik haftasından önce doğan bebeklere "prematüre" bebek denir. Son hamilelik haftalarında anneden alacakları birçok besini alamadan, çoğunlukla düşük doğum kilosuyla ve en önemlisi organ olgunlaşmaları tamamlanmadan doğarlar. Öncelikle prematüre doğmalarından kaynaklanan herhangi bir problemi olup olmadığı öğrenilmelidir. Gerekirse göz, işitme muayeneleri ve diğer tetkikleri yapılmalıdır. Sizin bebeğinizin kaç haftalık doğduğu çok önemli. Sınırda prematüre yani 36-37 haftalık doğduysa, yaşıtlarından çok farklı olmayacaktır. Yine de prematüre doğan bebeklerin yaşıtlarını yakalamaları için özenle takip edilmesi gereklidir. Beslenmelerine dikkat edilmeli, yeterince kilo almaları sağlanmalıdır. Büyüme ve gelişmeyi etkileyen birçok etmen vardır. Beslenme, hormonlar, kalıtsal, çevresel faktörler bebeğinizin ilerideki nihai gelişmesini belirleyecektir.

Çocuğumun kilo alması için ne yapmalıyım?

2 yaşına giren oğlum yemek yemeyi reddediyor. Onun daha fazla kilo kaybetmemesi için neler yapmam gerekiyor?
Hatice Uymaz/Tekirdağ

Öncelikle çocuğunuzu kendi kendine yemek yemeye alıştırın. Bu yaşta aile ile sofraya oturup, yetişkinler ne yiyorsa, yiyebilmelidir. Anneler bu konuda biraz aceleci davranıyorlar ve çocuklarının yemek yemesine izin vermeden onları kendileri besliyorlar. Ama sürekli anneleri tarafından beslenen çocuklar kaşık bile tutmasını bilmiyorlar. Bırakın çocuğunuz elleriyle yemek yesin, etrafı kirletsin. Biraz kendi kendini doyurmaya çalışsın. Kalan yemeğini bitirmesine yardımcı olabilirsiniz. Ama ailece sofraya oturduğunuzda, onun yemeğini önüne verin. Siz yemeğinizi yiyin, yanında yemek yiyen birilerini görünce taklit edecektir. Sofranın düzenini ona göre ayarlamayın. Var olan kurallara onun da uymasını sağlayın. Sofraya hep beraber oturun, hep beraber kalkın. Çocuğunuza ailenin bir parçası olduğunu hissettirin. Ama yemek yemeği reddettiğinde yemeğini vermeyin. Sofradan birkaç kez aç kalktığında, yemeğini zamanında yemesi gerektiğini anlayacaktır. Bir anne olarak "çocuğum aç kalıyor" diye peşinde tabakla gezmeniz, onun gereken terbiyeyi almasını zorlaştıracaktır.


Küçük şöhretler...
Televizyondaki küçük oyuncu karakterlerinden etkilenen çocuğunuz, ünlü mü olmak istiyor? Bu konuda ne yapacağınızı...
HAMİLELİKTE İLK 3 AY Hafta hafta bebeğinizdeki gelişmeler ve sizdeki değişimler...
Bebeğinizi içinizde büyüttüğünüz 9 ay boyunca her gün o biraz daha gelişir ve sizde de birtakım değişimler meydana gelir. Ve her geçen hafta onun...
Çocuğunuzun kapak yıldızı olmasını ister misiniz?
Fotoğraflar sayfamız sizden büyük ilgi görüyor ve her ay bir kapak yıldızı doğmaya devam ediyor. Bebeğinizin...
Anasayfa | Aile & İlişkiler | Aktüel | İsim Sözlüğü | Hastaneler | Her Ay | İçindekiler | Künye / İletişim | Bize Ulaşın | Abonelik | Dijital Abonelik

Turkuvaz Medya Grubu Copyright © 2003-2007 Tüm hakları saklıdır.
TURKUVAZ HABERLEŞME VE YAYINCILIK A.Ş.
Üretim ve Tasarım

Turkuvaz Medya Dijital