Zerin Kültüral
Kayra 1 yaşında

Kayra'ya hamile kaldığımı öğrendiğim ilk günden itibaren hayatımda birçok şey değişti. Öncelikle, sizlerle buluşup duygularımı anlatma fırsatı yakaladım. Yaklaşık 2 yıl boyunca acısıyla tatlısıyla yaşadığım birçok şeyi sizlerle paylaştım. Beraber sevindik, beraber heyecanlandık, beraber üzüldük. Eminim bir gün Kayra bu yazıları okuduğunda çok heyecanlanacaktır. Bu yazımda, onun hatırlamasa bile anlatıldığında çok mutlu olacağı bir anı tüm detaylarıyla sizlerle paylaşmak istiyorum. Çünkü bir insanın hayatındaki ilk yaş günü partisinin çok özel olması gerektiğini düşünüyorum. Kayra'nın doğum günü partisine geri sayım başlamıştı. Ailece çok heyecanlıydık. Büyük kızım İlayda ile doğum günü partisinin nasıl olacağını her gün konuşuyorduk. Söz konusu ilk yaş olunca ben de oldukça özel bir parti hazırlamak için kolları sıvadım. İşe davetli listesini hazırlamakla başladım. Ardından Kayra'nın 1 yaş parti hazırlık listesi. Davetli listesini çıkarttıktan sonra ortaya çıkan tabloda, partiyi evde yapmak ve o kadar davetliyi ağırlamak oldukça zor görünüyordu. Durum böyle olunca hazırlık listemin ilk sırasını parti mekanı aldı. Parti organizasyonu için liste hazırladım
1- Parti mekanı seçilecek.
2- Doğum günü davetiyesi hazırlanacak ve davetlilere ulaştırılacak.
3- Partinin konsepti belirlenecek.
4- Konsepte uygun malzemelerin temini ve süslemenin nasıl, kiminle yapılacağı kararlaştırılacak.
5- Pasta siparişi verilecek.
6- Çocuk ve büyükler için ayrı ayrı mönü hazırlanacak.
7- Gelen davetlilere o günün hatırasına verilecek hediye ve sunum şekli belirlenecek.
8- Parti sırasında fotoğraf ve kamera çekimini kimin yapacağı belirlenecek.
9- Kayra ve İlayda'nın giyeceği kıyafet ne olacak?
10- Parti evine giderken götürülecek malzeme listesi.
Nihayet parti listesi hazırdı. Şimdi sıra bu iş yoğunluğunda bu listenin hayata geçirilmesindeydi. Kısa bir düşünme sürecinden sonra her şey kafamda canlanmaya başladı.

Heyecanlı mekan seçimi
Öncelikle işe mekan seçimiyle başladım. Birçok kez doğum günü partilerine katıldığım, kendimi çok rahat hissettiğim bir parti evini seçmem pek zor olmadı: Kids Zone Çocuk Aktivite Merkezi. Burası, çocukların kendilerini özgür ve rahat hissettikleri, doyasıya eğlenip koşturacakları kadar geniş bir mekanın içinde her an güler yüzlü ablaların onlarla ilgilenirken, annelerin çok rahat edip doyasıya sohbet edebilecekleri bir mekan. Esnek paketleriyle de size uygun farklı seçenekler sunuyor. Kids Zone'dan Şebnem hanım ve Bahar hanımla birlikte parti detaylarını ve programımızı yaptık.
Önce bir heyecanlandılar, çünkü genelde insanlar aylar öncesinden randevu aldığından yer var mıydı acaba? Neyseki şanslıydım. 25 Mart'ta istediğim saatte partimizi yapabilecektik. Çocuk mönüsünü ve diğer detayları konuştuktan sonra davetiye hazırlığına başladım.

Çok güzel bir davetiye tasarladım
Doğum günü davetiyesi için Kayra'nın 15 günlükken çekmiş olduğum anne karnında cenin pozisyonundaki halini yansıtan fotoğrafını kullanmayı tercih ettim. Davetiyedeki metni de ailemizin Kayra ile geçirdiği bir yılın özeti olan şu hoş metinle tamamladık:
"Doğduğum günden bu yana; anne ve babama göre çok çabuk, bana ve ablama göre çoook uzun bir yıl geçti. Ne kadar büyüdüğümü görmek ister misiniz? Doğum günü partime bekliyorum. Kayra Kültüral"
Karta doğum günü tarih saat ve mekan bilgilerini ilave ettikten sonra, daha önce çıkardığım davetli listesine e-mail olarak gönderdim. Daha sonra da herkesi arayıp, e-mail'imin ulaşıp ulaşmadığını ve gelip gelmeyeceklerini teyit ettim.
Mekan da davetiye de hazırdı. Sıra parti konseptine gelmişti.

Partinin konsepti
Doğum günü konseptini hazırlamak için Parti Dünyası'nın internet sitesine girdim ve birbirinden sevimli 1 yaş için özel olarak hazırlanmış parti paketlerinden birini seçmem pek zor olmadı. Aradığım birçok şeyi ve daha fazlasını bulunca çok mutlu oldum. Çocukların masasında kullanılacak olan masa örtüsü ve tabaklarından bardaklara, Happy Birthday flamasından mama önlüğüne kadar birçok şeyi internetten sipariş verdikten 24 saat sonra malzemeler kargoyla bana ulaşmıştı bile.
Doğum günü pastası, elbette artık ailemizin pastacısı haline gelen ve birçok özel gün ve organizasyonlarımızda tek tercihimiz olan "Arkadaş Pasta" oldu. Sahibesi sevgili Banu hanımla pastanın nasıl olması gerektiğine karar vermek için bir araya geldik. Parti Dünyası'dan aldığım 1 yaş parti paketinin üstündeki desenlerden yola çıkarak yapılacak pastanın tasarımını Arkadaş Pasta'nın profesyonel ellerine bıraktım. Gelen misafirlere o günün anısına verilmek üzere özel bir paket hazırladım. Hediye paketinin içine İlayda'nın ilk doğum gününde başlattığım ve her yıl gelenek olarak olmazsa olmazlardan doğum günü kartını koydum. Kart'ta Kayra'nın son halini gösteren özel konsept fotoğrafını kullandım. Doğum günü davetiyesini küçük bir değişiklik yaparak teşekkür kartına çevirdim." Ne kadar büyüdüğümü görmek için geldiniz. Teşekkür ederim" yazısını ilave ederek hazırladığım buzdolabı magnetini koydum. Kayra ve İlayda'nın fotoğrafının yer aldığı kitap ayraçlarını da bu setin içine yerleştirdim. Gelen çocuklar için de ilave olarak çikolata, şeker, toka ve küçük oyun hamurlarını ilave edip Happy Birthday çubukları ile şeffaf poşetlere koyarak paketledim. Özel sepete yerleştirdiğim paketleri, parti evinde gelen misafirlere vermek üzere hazırladım. Sevgili arkadaşım Banu Noyan beni arayarak doğum günü konseptimin nasıl olduğunu sordu. Klasik hediyeleri sevmediğini ve Kayra için özel çikolata hazırlatmak istediğini bunun için de konsepte uygun fotoğraf göndermemi istedi. Ben de teşekkür kartı ve doğum günü kartını gönderdim. Kids Zone'a gittiğimizde ise muhteşem sunumuyla Banu'nun hazırlattığı fotoğraflı çikolatalarla karşılaştık. Kayra'nın fotoğrafının olduğu ve üzerinde "Kayra 1 yaşında" yazan pembe renkli balonları yaptırmak üzere "Balon Evi"nden Selma hanımla telefonda konuşarak ne istediğimi anlattım. Kayra'nın fotoğrafını mail attıktan kısa bir süre sonra tasarımın son halini Selma Hanım bana maille gönderdi. Onay verdikten birkaç gün sonra balonlar hazırdı. Balonların uçan balon haline gelip hoş bir sunumla mekana yerleştirilebilmesi için bu işte uzman Nobel Firması'ndan Leyla hanımdan yardım istedim. Son anda organizasyon yapmama rağmen çok hoş pembe fiyonklar ve pembe rafyaların ucunda uçan balonları alıp Kids Zone'dan Şebnem hanıma teslim ettim. Kalan balonların bir kısmını hediye paketlerinin içine yerleştirirken diğer kısmını da mekanı süslemek için kullandık.Ve işte parti başlıyor
Son hazırlıklara göz attıktan sonra eve gidip parti mekanına gitmek için hazırlandık. Annemlerle birlikte evden çıkarken inanılmaz bir telaş yaşandı. Evde her şeyin eksiksiz olması için özen gösterdik; pasta, çocukların kıyafetleri, hatıra defteri. Ve tabii annemin yaptığı kısır ve mercimekli köftenin alınıp alınmadığını kontrol edip evden öyle çıktık. Çıkarken annem, "Kızların doğum gününde bu kadar telaş yapıyorsunuz düğünlerinde ne yapacaksınız diye merak ediyorum" demez mi... Mekana gittik. Fotoğraf çekimi için asistanım Emel görev almıştı. Kamera çekimi içinse babam. Yavaş yavaş davetliler geldi. Herkes çok mutluydu, tatlı bir telaşla geçen bu iki saatlik parti için o kadar çok detay ve çalışmanın ardından, kızım doğum günü pastasını üflerken ailece mutluluğumuz gözlerimizden okunuyordu. Bol bol fotoğraf çektirip dans ederek bu güzel günü ve o değerli ilk yaş partisini geride bırakarak yorgun bir şekilde ve hediyelerimiz le evimizin yolunu tuttuk. Emeği geçen herkese ve bizi yalnız bırakmayan tüm dostlarımıza teşekkürler. Merak edenler için bahsettiğim firmaların telefonları ve internet adreslerini aşağıda belirttim.

Kayra'nın ajandası:
18 Mart: Öndeki sağ üst dişim çıktı. Diş çıkarmak bu kadar zor olmasaydı keşke...
24 Mart: Öndeki sol üst dişim çıktı.
5 Nisan: Tek başına yürümek çok heyecanlıymış Tam beş koca adım attım.


"Ben onlara doğmadan aşık oldum"
Sabah Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Balçiçek Pamir'le bir toplantıda karşılaştığımızda çok şaşırdım. Çünkü karnı burnunda...
0-6 yaş oyun ve oyuncak seçimi
Oyun ve oyuncakların çocukların gelişimleri üzerindeki olumlu etkilerini hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla her ikisinin de seçiminde anne-babaların...
Bebeğim ve Biz Albümü
Fotoğraflar sayfamız sizden büyük ilgi görüyor ve birbirinden güzel, tatlı, şirin mi şirin bebek ve çocukların...
Anasayfa | Aile & İlişkiler | Aktüel | İsim Sözlüğü | Hastaneler | Her Ay | İçindekiler | Künye / İletişim | Bize Ulaşın | Abonelik | Dijital Abonelik

Turkuvaz Medya Grubu Copyright © 2003-2007 Tüm hakları saklıdır.
TURKUVAZ HABERLEŞME VE YAYINCILIK A.Ş.
Üretim ve Tasarım

Turkuvaz Medya Dijital